
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 500 kHz |
| Min Input Voltage | 12 V |
| Output Current | 200 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Supply Voltage | 12 V |
| Power Dissipation | 1 W |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 11 mA |
| Max Frequency | 500 kHz |
| Topology | Flyback, Boost |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 28 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Fall Time | 50 ns |
| Rise Time | 50 ns |
| Input Current | 11 mA |
| Nominal Input Voltage | 25 V |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
Stock: 1052
Distributors
pcbx
Unit Price$0.70104
Ext.Price$0.70104
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.70104 | $0.70104 |
| 10 | $0.50526 | $5.05260 |
| 25 | $0.41293 | $10.32325 |
| 50 | $0.39908 | $19.95400 |
| 100 | $0.38569 | $38.56900 |
| 300 | $0.37275 | $111.82500 |
| 500 | $0.35582 | $177.91000 |
| 1000 | $0.33966 | $339.66000 |
| 3000 | $0.32423 | $972.69000 |
| 5000 | $0.30949 | $1547.45000 |
